Obiekt, Polska

Informacje o obiekcie

img

Cieszyn, Kościół śś. Mikołaja i Wacława, Rotunda Cieszyńska

img
img
img

Ogólny opis

Budowla centralna z apsydą od wschodu, zachodnim wejściem i zachodnią emporą. Zbudowana w XII wieku, ok. 1180 roku, z płaskich starannie dobranych ciosów wapiennych tworzących lico wewnętrzne i zewnętrzne w układzie opus emplectum. Pełniła funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego.


Zachowana w pełnej wysokości murów, z łukiem tęczowym i z konchowymi sklepieniami z płaskich płytek kamiennych nad kopułą i apsydą. Pierwotne są fragmenty empory zachodniej (bazy i słupy kolumn), zrekonstruowanej w 1955 roku.
Na emporę prowadzi klatka schodowa, którą poprowadzono częściowo w grubości muru, U szczytu schodów prowadzących na emporę znajduje się zamurowany portal romański.
W XIV wieku romańska rotunda została dopasowana do gotyckiego zamku. Poziom posadzki podniesiono o dwa metry, przekształcono okna, które zachowały jednak obustronne rozglifienia ościeży. Z elementów architektonicznych pierwotny pozostał też półkolisty portal z gładką płytą tympanonu a z wyposażenia stipes ołtarza.
Klasycystyczna przebudowa rotundy w 1839 roku wiązała się z wybiciem dużych, półkolistych okien i otynkowaniem elewacji. W latach 1947-1955 przeprowadzono reromanizację, w trakcie której rotundzie przywrócono pierwotny charakter.
Bez wątpienia jest jednym z symboli polskiego romanizmu.

Galeria zdjęć

Położenie, dojazd, zwiedzanie

Położona na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie.

Share Page

Back to top